Jan Werich
Václav Havel
Mahátma Gándhí
Jan Werich
Božena Němcová
Henry David Thoreau
Tomáš Garrigue Masaryk
Jan Amos Komenský
Václav Havel
Paulo Coelho
Newsletter

Zaregistrujte Váš e-mail a budete vždy informování o všech novinkách na portálu Uspěšně.eu.

 

 

Úvod » Články » Jakub Trpiš - Jste dospělí? Berete věci vážně?
Kniha volba v prodeji!
Jste dospělí? Berete věci vážně?

Jste dospělí? Berete věci vážně?

Jakub Trpiš

Co je třeba k tomu, abyste vydělávali více peněz, měli lepší zdraví nebo úpřímný a naplňující vztahy s vašimi blízkými? Stačí udělat jedinou věc a ve vašem životě se vám bude dařit daleko lépe.
Když jsem pracoval jako vývojář počítačových her, byl jsem také členem jednoho obchodního sdružení. Práce na tomto místě mi umožnila poznat mnoho desítek nezávislých vývojářů softwaru. V průběhu let jsem byl svědkem velmi silných proměn, kterými někteří z těchto vývojářů prošli. Toto jsou slova Steva Pavliny, kterým se inspiroval tento článek.

Změny probíhaly zhruba takto

Řekněme, že máme vývojáře jménem Tomáš, který má práci na plný úvazek. Jeho pracovní náplní je vývoj softwaru stejně tak je to jeho koníček doma, kterým si přivydělává. Takto to dělá už několik let. Obvykle si vydělá 5 – 10 000 Kč měsíčně navíc z jeho vlastního podnikání. Jeho zaměstnavatel mu za práci na plný úvazek platí asi 30 000 Kč měsíčně. Tomáš je celkem spokojený se svojí životní situací.

Za 2 až 3 roky už Tomáš nemá práci na plný úvazek. V letošním roce je na dobré cestě k příjmu 100 000 Kč měsíčně z jeho vlastního podnikání. To je docela velký posun, nemyslíte? Co se stalo? Stalo se toto: Tomáš se rozhodl brát to vážně

Jak začal Tomáš vydělávat ze svého podnikání 10x více?

Tomáš „prozřel“. Celá léta věděl, že je schopný mnohem vyšší úrovně výkonnosti a už ho nebavilo dělat věci pouze tak, aby „prošel“. Cítil se, že je připraven dostat se na novou úroveň, zejména s ohledem na jeho podnikání.

Tomáš byl chytrý chlap. Měl mnoho nápadů na to, co by mělo být uděláno. Ovšem nikdy už se nedostal k tomu to udělat. Při vývoji softwaru strávil většinu svého času na úkolech s nízkou prioritou (nedůležitých). S jeho pohodlným zaměstnáním byl pro něj život docela snadný. Nemusel tak tvrdě pracovat, aby se si vydělal peníze.

Ale v hloubi duše byl Tomáš se svým životem nespokojený. Vždycky snil o tom, čeho by mohl dosáhnout, kdyby se zavázal dělat to nejlepší, čeho je schopen. Nejlepším způsobem, jak popsat Tomášovu přeměnu je tak, že "dospěl". Už se dále nenechal ovládat jeho slabostmi. Cítil, že je na čase, aby se rozhodnout dělat věci, tak jak se má. Jinak si může už nadosmrti říkat, co všechno „mohlo být, kdyby …“. Nechtěl jednou úmírat plný výčitek.

Tomáš začal  brát jeho podnikání mnohem vážněji

Začal ho brát jako skutečné podnikaní a ne pouze jako koníček. Jedno po druhém začal řešit všechna ta "mělo by se", které měl v jeho hlavně po mnoho let. Posadil se a zaspal si jeho nápady do jeho počítače, probíral se jimi a dával jim různou prioritu. 

Také si stanovil nové cíle pro jeho prodej a příjmy. Udělal si akční plán k dosažení těchto cílů. A začal pracovat mnohem tvrději a chytřeji. Zavázal sám sebe k odpovědnosti za tvorbu měřitelných výsledků.

Dále přepracoval jeho softwarové produkty, aby se lépe prodávaly. Vzdělával se v marketingu a prodejních technikách. Dostal své účetnictví do pořádku. Kontaktoval ostatní vývojáře, kteří byli lepší než on a učil se od nich. Uváděl do života to, co se učil.
Tomáš vyrostl s chlapce podnikatele na muže podnikatele.  Byl jsem svědkem přeměny mnoha vývojářů tímto způsobem. Tomáš není jeden konkrétní, ale je jakýsi „vzorový příklad“.

Také jsem pozoroval podobné přeměny u zaměstnanců. V určitém bodě jim „to došlo“ a zavázali se, že budou přistupovat vážně k jejich profesnímu rozvoji.

V jaké fázi se právě nacházíte?

Jste ve fázi kluka/holky nebo jste ve fázi muže/ženy? Zacházíte se svou kariérou jenom jako s „nějakou“ prací? Děláte jen tolik, kolik musíte, abyste „prošli“? Často se necháte od práce rozptýlit? Často vás napadají omluvy za slabé výkony? Cítili byste se zklamáni (či dokonce znechuceni), pokud byste i nadále vše prováděli se stejně velkým úsilím za dalších 20 let?

Nebo jste se zavázali dělat to nejlepší? Máte na konci pracovního dne pocit, že jste doopravdy něco udělali? Máte dobrý pocit z představy, že máte stejné pracovní návyky jako teď i za 20 let? Můžete být na sebe hrdí při pohledu zpět na posledních pár měsíců na to, čeho jste dosáhli?

Co je třeba změnit ve vašem životě, abyste byli spokojenější?

Ve většině případů je to vnitřní rozhodnutí člověka začít brát věci vážně. Občas je tu i vnější katalyzátor ale většinou to je tak, že si člověk řekne: „Je to tu, je čas brát to vážně… jsem připraven/a“. Můžete říci, že rozhodnutí samo o sobě je okamžitá proměna, protože rozhodnutí v něčem uspět je polovina úspěchu. Samotné rozhodnutí můžete brát jako krok vpřed ve vašem vývoji.

Trpělivost přináší růže

Poté, co se rozhodnete, je zapotřebí  trpělivosti. Může trvat dlouho “nastavit“ správný kurz. Důsledky nedospělého zacházení jsou znát ještě chvilku potom, co jste se rozhodli. Je zde různé „harampádí“, které je třeba přebrat a vyhodit to, co nepotřebujete a vyřešit tak spoustu starých problémů. Tento proces může být hodně pracný, ale také přináší výsledky.

Chcete-li dosáhnout vyšší úrovně vyspělosti, v určitém okamžiku musíte zatnout zuby a vypořádat se s nahromaděnými důsledky svých předešlých nezralých rozhodnutí. To může zahrnovat dluh, který nebyl získán rozumně, politováníhodná situace v práci/škole, chaotický domov, nadváha, atd. Ale kousek po kousku, můžete uklidit tento binec.

Zeptejte se sami sebe: Co by seriozní, vyspělý a pracovitý člověk udělal v této situaci?

Takový člověk by  přijal důsledky svých minulých rozhodnutí a udělal by to nejlepší, aby uklidil ten nepořádek kolem.  Mnoho minulých chyb lze napravit, když to konečně začnete brát vážně. Lze vydělat další peníze. Směnky a dluh je možno splácet. Stoly, skříně a garáže mohou být vyčištěny a přehledně uspořádány. Předměty nízké kvality mohou být nahrazeny předměty vysoké kvality. Oslabující vztahy mohou být ukončeny. Přebytečný tuk může být spálen a fyzická zdatnost může být znovu získána.

Vyplatí se brát věci vážně z dlouhodé perspektivy?

Z dlouhodobé perspektivy je „život v dospělosti“ mnohem jednodušší. Je snazší zachovat dobré fyzické zdraví, než se vypořádávat s důsledky špatného zdraví. Je snazší užívat si finanční hojnosti, než se vypořádat s následky nedostatku. Je jednodušší pracovat tvrdě a jít do postele s pocitem hrdosti, než se vypořádávatt s důsledky lenosti a odkládání. Je jednodušší pracovat na čistém stole a žít v čistém domě, než se vypořádat s napětím a nepořádkem. Je to snazší před sebou vidět světlou budoucnost, než černou.

Chyby, které jste při svém vývoji udělali vám mohou posloužit jako skvělá zkušenost. Nikdo z úspěšných lidí nedělal odjakživa věci bezchybně (ani teď nejsou bezchybní). Čím více chyb udělali, tím více zkušeností díky tomu získali a přesně věděli, "jak to nefunguje" a hlavně díky tomu přišli na to, jak to funguje.  Nebojte se proto udělat první krok. Pokud zjistíte, že jste udělai chybu, tak ji hned napravte. Nezapomínejte, že chyba zůstává chybou, jen pokud se ji nepokusíte napravit. Život je nikdy nekončící proces učení. Proto je tak úžasný.

K článku mě inspirovala práce od Steve Pavlina.
 

Souvisejici články

Znáte svoji cenu?

Znáte svoji cenu? - Jakub Trpiš

Už jste někdy přemýšleli nad svojí cenou? Za kolik prodáváte své služby, když někdo projeví zájem?

Co dělají úspěšní lidé lépe?

Co dělají úspěšní lidé lépe? - Jakub Trpiš

Napadlo vás někdy, co dělí úspěšné lidi od neúspěšných? Přemýšlíte o tom, jestli mají úspěšní lidé nějaké charakteristické rysy? V článku jsou shrnuty vlastnosti, které má většina úspěšných lidí stejné.

Sebeakceptace

Sebeakceptace - Marcel Skýva

Výrok, že tělo je chrám pro duši, je poměrně známý a zcela pravdivý. Tělo je dokonalý nástroj, který jsme získaly jako dar, když jsme se rozhodli žít v hmotném světě. Často lidé zdůrazňují, že máme tento dar milovat s láskou, což je pravda.

Souvisejici knihy

Vrcholy a údolí

Vrcholy a údolí - Spencer Johnson

Podobenství plné laskavého pochopení a moudrosti vypráví příběh mladého muže z údolí, který dlouhá léta toužebně hledí k okolním vrcholkům. Jednou překoná malomyslnost a strach, vypraví se nahoru a tam potká starého muže. Toto setkání navždy změní celý jeho život.

Kam se poděl můj Sýr?

Kam se poděl můj Sýr? - Spencer Johnson

Kam se poděl můj Sýr? je podobenství, které odhaluje hluboké pravdy o změně. Je to zábavný a poučný příběh o čtyřech zajímavých postavičkách, které žijí v „Bludišti“, kde hledají „Sýr“. Sýr je metaforou toho, co v životě chceme, ať už je to zaměstnání, partnerský vztah, peníze, dům, svoboda, dobré zdraví, společenské uznání nebo duševní vyrovnanost.

Jak získávat přátele a působit na lidi

Jak získávat přátele a působit na lidi - Dale Carnegie

Příručka, která je po desítky let světovým bestselerem. Pomůže vám poznat a pochopit velké tajemství správného způsobu, jak jednat s lidmi. Pokud budete jednat podle rad Dala Carnegieho, stanete se oblíbenými a všude budete vítáni, budete si umět získat druhé na svou stranu a budete skutečnou vůdčí osobností, neboť budete umět zařídit, aby lidé dělali rádi to, co chcete.


Sdílejte na internetu!

 • Linkuj.cz!
 • Jaggni to!
 • MediaBlog.cz
 • TOPodkazy.cz
 • Bookmarky.cz
 • MojeLinky.sk
 • vybrali.sme.sk
 • Pozrisi.sk
 • Park.sk
 • del.icio.us
 • Digg
 • Facebook
 • Technorati
 • LinkedIn
 • Google Bookmarks

Hodnocení
návštěvníků:
92%

Ohodnottě prosím tento článek!


Kategorie: Motivace      Konstruktivní myšlení


Zobrazeno: 2517x    Publikováno: 15.06.2010

Komentáře k článku

Jméno: *
E-mail: *
Web:
Zpráva: *

Zadejte číslo: *

 
 
 
 
 
 
 
Všechna práva vyhrazena | © 2010 | Realizace DIXILO.cz